Jakie oświetlenie do salonu będzie praktyczne i estetyczne?

Wybierając odpowiednie oświetlenie do salonu, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Nasza decyzja powinna być podyktowana m.in. względami funkcjonalnymi oraz estetycznymi. W związku z tym zobaczmy, jakie oświetlenie będzie dla nas odpowiednie.

Jak zaplanować oświetlenie w salonie?

Na wstępie zwróćmy uwagę na to, że wybierając oświetlenie do salonu, powinniśmy skomponować je z projektem wnętrza. Innymi słowy warto, aby uwzględnić ten wątek jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie stref, w których następnie zamontujemy żarówki czy halogeny. Poza tym zastanówmy się, czy chcemy zdecydować się wyłącznie na oświetlenie górne, czy też skorzystać z innych alternatyw. Co więcej, pamiętajmy, że salon jest z reguły miejscem relaksu, a także pomieszczeniem, w którym przyjmujemy gości czy spełniamy się, realizując hobby. W związku z tym poleca się zakup oświetlenia o ciepłej barwie, zbliżonej do wartości 3500 K.

Rodzaj oświetlenia salonowego

Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest jednolite rozmieszczenie źródeł światła. Odstępy pomiędzy żarówkami powinny być takie same. Ponadto weźmy pod uwagę rodzaje źródeł światła, które spełniają różnorodne funkcje. Najczęściej możemy spotkać się z oświetleniem funkcjonalnym, efektowym oraz użytkowym. Pierwsze z nich powinno być optymalne do codziennego użytku. Z kolei oświetlenie efektowe może skupiać wiązkę światła na konkretnym elemencie, a użytkowe służyć stricte do konkretnych czynności, takich jak czytanie książek czy oglądanie telewizji.

Wybór oświetlenia zgodnie z trendami

Nieustannie zmieniające się trendy wyznaczają niejako sposób montażu oświetlenia. Co do zasady, bardzo dobrym rozwiązaniem jest szeroko pojęty minimalizm, który świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku klasycznego, jak i nowoczesnego wnętrza. Podążając za tym stwierdzeniem, możemy rozważyć zastosowanie następujących wskazówek:

  • starajmy się rozplanować przestrzeń tak, aby zaopatrzyć się w około 3-6 źródeł światła – wybór takiego rozwiązania sprawi, że nasz salon będzie dobrze oświetlony, a także estetyczny z punktu widzenia designu;
  • wybierzmy odpowiednie natężenie światła – nawet wiele źródeł światła nie będzie gwarantować dobrze oświetlonego pomieszczenia w momencie, gdy żarówki będą za słabe. Przyjmuje się, że wartości powinny oscylować w granicach 300 lx, niemniej wiele zależy też od wielkości salonu i przeznaczenia oświetlenia;
  • zadbajmy o możliwość regulacji natężenia światła – ciekawym rozwiązaniem są w tym przypadku żarówki czy halogeny z możliwością ściemniania lub rozjaśniania. Dzięki nim będziemy mogli dostosować ilość światła w zależności od naszych potrzeb.

Projekt oświetlenia salonu

Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki pamiętajmy, że warto zadbać o odpowiedni projekt oświetlenia. W momencie, gdy mamy dość sporą przestrzeń, wówczas optymalnym rozwiązaniem jest podzielenie salonu na strefy:

  • wypoczynkową,
  • użytkową,
  • relaksacyjną, np. do czytania gazet czy książek.

Każda z nich wymaga indywidualnego źródła światła. Inaczej mówiąc, dobrze, jeżeli zdecydujemy się na indywidualne oświetlenie dla każdej ze wspomnianych stref. Przykładowo, część wypoczynkowa nie potrzebuje aż tak mocnego światła – wydaje się, że 300 lx będzie wystarczające. Nieco inną sytuację mamy w miejscu, gdzie będziemy chcieli czytać książki. Tu musimy zadbać o zdecydowanie mocniejsze żarówki. Poza tym powinniśmy rozważyć dodatkowe pomysły w postaci alternatywnego oświetlenia, takie jak m.in. lampy podłogowe. Będą one doskonałym uzupełnieniem designu salonu, a także zapewnią nam dodatkową jasność.

Autor: redakcja