Jakie są rodzaje żarówek?

Żarówka, znana również jako lampa lub po prostu źródło światła, to urządzenie, którego zadaniem jest wytwarzanie światła poprzez przekształcanie energii elektrycznej w światło widzialne dla człowieka. Żarówki dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach, typach, dlatego wyróżniamy różne rodzaje tych urządzeń.

Rodzaje żarówek

Na samym początku skupimy się na najważniejszym, czyli na rodzajach żarówek, które chcą poznać osoby klikające w link tego artykułu. Typów urządzeń świecących jest kilka. Poznajcie najważniejsze z nich oraz ich typowe działanie:

  • żarówki – tradycyjna forma oświetlenia, która wytwarza światło poprzez przepuszczanie prądu elektrycznego przez drut, powodując jego nagrzewanie, a następnie emitowanie światła widzialnego. Ciekawostką jest to, iż ta tradycyjna forma wycofywana jest obecnie z wielu krajów, ponieważ emituje zbyt wysokie zużycie energii.
  • kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL) – w tym typie urządzenia oświetlające wykorzystuje się świetlówki. Są one bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki, a także mają o wiele dłuższą żywotność. Świetlówki kompaktowe potrzebują jednak kilku chwil, aby osiągnąć całkowitą jasność i zawierają niewielką ilość rtęci.
  • diody elektroluminescencyjne, LEDy – są to energooszczędne żarówki, które wykorzystują półprzewodnik do emitowania światła, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny. Są one dostępne w różnych kolorach oraz poziomach jasności, a także są bardzo energooszczędne.
  • świetlówki – są to długie, cylindryczne żarówki, które wykorzystują powłokę fluorescencyjną wewnątrz rurki, aby emitować światło. Są powszechnie spotykane w obiektach przemysłowych i komercyjnych.
  • inteligentne żarówki – spotkać można je w coraz to większej ilości domów lub mieszkań, ale także w obiektach użytku publicznego. Są to żarówki LED, którymi można sterować zdalnie, dzięki technologii bezprzewodowej, takiej jak Bluetooth, czy Wi-Fi. Można je przyciemniać, zmieniać ich kolory, a także zaprogramować tak, aby włączały i wyłączały się o określonych porach dnia i nocy. 

Z czego składa się żarówka?

Urządzenie święcące oczywiście składa się z kilku elementów, które ściśle ze sobą współpracują. Warto to podkreślić, kiedy już jesteśmy w temacie żarówek. Elementami tych urządzeń są:

  • żarówka lub koperta, czyli zewnętrzna, szklana lub plastikowa obudowa, która otacza wnętrze urządzenia,
  • włókno, które w tradycyjnych żarówkach, wykonywane jest z drutu wolframowego i jest podgrzewane prądem elektrycznym, w celu wytworzenia światła,
  • podstawa, czyli dolna część urządzenia, która łączy się z gniazdem, umożliwiając kontakt elektryczny i zapewniając wsparcie,
  • gaz lub para potrzebne są w niektórych rodzajach żarówek, ponieważ w nich potrzebna jest jonizacja gazu lub pary, które wydzielają światło,
  • elektrody również potrzebne są tylko w niektórych typach żarówek i są metalowymi zaciskami, które łączą się z obwodem elektrycznym i pomagają wytworzyć wyładowanie elektryczne potrzebne do produkcji światła,
  • statecznik również potrzebny jest tylko w niektórych rodzajach żarówek, a jego zadaniem jest regulacja prądu elektrycznego i napięcia.
Autor: redakcja