Choć jest to bardzo proste zadanie, wymiana żarówki może również wiązać się z pewnym ryzykiem. W końcu wymiana wiąże się z obsługą elementu elektrycznego. W tym artykule wyjaśnimy Ci, jak wymienić żarówkę w domu bez narażania się na nieszczęśliwe wypadki.
1. Wyłączenie zasilania
Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem wymiany żarówki w domu jest wyłączenie zasilania. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że do oprawki żarówki nie dociera prąd. Najprostszym sposobem na to jest wyłączenie głównego wyłącznika w domu. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wyłączyć całego zasilania w domu, wyłącz tylko to, które wpływa na oświetlenie lub fazę, w którym znajduje się spalona żarówka. Nie zalecamy korzystania z przełącznika ściennego odpowiadającego lampie, którą chcesz wymienić. Ponieważ poprzednia oprawa oświetleniowa była przepalona, trudno jest stwierdzić, czy przełącznik jest rzeczywiście w pozycji wyłączonej, czy nie.
2. Wyjęcie przepalonej żarówki
Gdy tylko upewnisz się, że w domu lub w odpowiedniej sekcji nie ma prądu, wyjmij uszkodzoną żarówkę. W większości przypadków żarówki są wkręcane. Żarówkę należy wykręcić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Istnieją także inne rodzaje żarówek, które są mocowane na wcisk i dlatego będą wymagały manewru demontażu.
3. Prawidłowe rozpakowanie nowej żarówki
Po prawidłowym wyjęciu żarówki z gniazda nadszedł czas na rozpakowanie zamiennika. Większość dostępnych na rynku żarówek LED wykorzystuje materiały takie jak plastik, aby zapobiec ich uszkodzeniu. Należy jednak bardzo uważać, aby nie wywierać tak dużego nacisku na głowicę lampy, aby nie pękła, zwłaszcza jeśli jest wykonana ze szkła. W zależności od rodzaju żarówki, dotykanie jej górnej części palcami może być niewskazane. W takim przypadku otrzymasz ostrzeżenie od producenta.
4. Instalacja nowej żarówki
Nadszedł czas, aby zainstalować nową żarówkę na swoim miejscu. Zrób to w sposób odwrotny do metody, której użyłeś do usunięcia przepalonej żarówki. Nastepnie sprawdź, czy nowa żarówka działa prawidłowo. Jeśli nie, ponownie odłącz zasilanie i sprawdź, czy instalacja działa prawidłowa. Aby wykluczyć usterki gniazda żarówki, użyj tej samej żarówki w różnych miejscach. W ten sposób dowiesz się, czy problem dotyczy żarówek, czy gniazda.
Jak wybrać odpowiednią żarówkę w zależności od przypadku?
Przed zakupem żarówki należy rozważyć kilka kwestii. W ten sposób można wybrać najlepszą i wymienić ją bez komplikacji w domu.
- Rodzaj połączenia. Nie wszystkie żarówki są gwintowane i nie wszystkie gwinty są tego samego rozmiaru.
- Barwa światła. Istnieją żarówki o barwie ciepłej i zimnej. Należy je wybrać w zależności od pomieszczenia, w którym zostaną zainstalowane.
- Moc. Żarówki LED charakteryzują się niskim zużyciem energii, nawet jeśli mają wyższą moc. Ważne jest, aby wziąć to pod uwagę, gdy szukasz wydajnego oświetlenia w niektórych pomieszczeniach.