Gdzie wyrzucić stare żarówki?

Dawniej ludzie nie zwracali uwagi na to, gdzie wyrzucają zużyte żarówki. Przyczyną była słabo rozwinięta edukacja ekologiczna, ale na szczęście teraz coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, z tego jak ważne jest odpowiednie utylizowanie takich odpadów.

<h2> Recykling żarówek </h2>

Warto to jasno powiedzieć, że zużyte żarówki mają negatywny wpływ na środowisko naturalne, dlatego nie mogą być traktowane jak zwykłe sieci. Trzeba uświadomić sobie, że obowiązkiem każdego jest recykling żarówek LED oraz tradycyjnych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że prawie 90% materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji żarówek może być ponownie użyte. Z żarówek można pozyskać nie tylko elementy elektroniczne i szkło, ale również plastik, a także miedź i aluminium. Z pewnością są to cenne zasoby, których nie powinno się marnować. Gromadzenia zużytych żarówek najlepiej uczyć także swoje dzieci. Nie ulega wątpliwości, że do zwykłych śmieci nie mogą trafiać żarówki LED. Dobrym pomysłem jest znalezienie punktu, który zbiera elektrośmieci. W każdym mieście znajduje się przynajmniej kilka takich punktów, dlatego nie powinien to być żaden problem. Należy przyznać rację, że zarówno żarówki klasyczne, jak i ledowe powinny być właściwie przechowywane, a następnie utylizowane. Warto też wspomnieć, że przy zakupie nowej żarówki można oddać starą. Wtedy można być pewnym, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami i żarówka zostało odpowiednio zutylizowana.

<h2> Jak utylizować zużyte żarówki? </h2>

Zwykłe żarówki nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak luminofory, czy rtęć, dlatego wiele osób błędnie sądzi, że spaloną żarówkę można wyrzucić do zmieszanych odpadów. Oczywiście jest błąd, ponieważ nie powinno się tak robić, gdyż segregacja śmieci zawierających substancje niebezpieczne jest trochę bardziej zawiła. Podstawowa zasada jest taka, że nie można wyrzucać żarówek do zwykłych śmieci, przy czym nie ma znaczenia, czy są to żarówki ledowe, czy też tradycyjne. Na stronie swojego urzędu miasta lub gminy można sprawdzić, gdzie znajdują się specjalne punkty zbiórki elektrośmieci. Warto dodać, że w niektórych sklepach z oświetleniem też znajdują się specjalne pojemniki, do których można żarówkę wyrzucić. Najlepiej osobiście udać się do takiego stacjonarnego sklepu i poprosić obsługę o pomoc. Podsumowując dotychczasowe rozważania należy stwierdzić, że żarówek nie powinno się wyrzucać do zwykłych pojemników. Muszą być one poddane segregacji odpadów, dlatego konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Wciąż wiele osób nie wie, gdzie wyrzucić żarówki i traktuje je jak tworzywa sztuczne, dlatego niezbędne jest wdrożenie na szeroką skalę edukacji ekologicznej. Najprościej jest oddać starą żarówkę przy zakupie nowej, ponieważ nic nas to nie kosztuje i nie zajmuje dużo czasu.

Autor: redakcja