Efektywność energetyczna żarówek LED – czy są one energooszczędne?

Wiele lat temu zmiana świateł z żarówek na diody LED (diody elektroluminescencyjne) byłoby inwestycją, której wiele gospodarstw domowych nie byłoby w stanie dokonać. Jednak zmieniające się ceny sprawiły, że diody LED stały się żarówkami wybieranymi przez większość domostw. Ale czy żarówki LED są energooszczędne? Tak naprawdę jedną z największych zalet oświetlenia LED jest energooszczędność, ale na tym korzyści się nie kończą. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Efektywność energetyczna żarówek LED

Każdy, kto miał do czynienia z żarówką żarową lub fluorescencyjną, gdy jest ona włączona lub krótko po wyłączeniu światła, wie, że żarówka jest gorąca w dotyku. Dzieje się tak dlatego, że żarówki te wytwarzają większość energii w postaci ciepła, a nie światła.

Z drugiej strony, diody LED wytwarzają bardzo mało ciepła do oświetlenia domu. W rezultacie zużywana przez nie energia jest przede wszystkim przeznaczana na ich zamierzony cel: oświetlenie, a nie ogrzewanie.

Ponadto diody LED są zaprojektowane tak, aby zużywać mniej energii niż ich odpowiedniki. Gdy oprawy wymagają mniej energii, zużycie energii w domu spada, a efektywność energetyczna wzrasta!

W miarę jak coraz więcej osób przechodzi na oświetlenie LED, efektywność energetyczna ma szerszy wpływ. Emisje z elektrowni zmniejszają się, gdy mniej energii musi być dostarczane do domów klientów.

Tak więc dzięki energooszczędnemu oświetleniu LED pobierasz mniej energii z sieci, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na energię w Twojej społeczności – a także negatywny wpływ dostarczania tej energii na środowisko.

Mniej wymian żarówek

Każdy zna dowcip, który zaczyna się od słów “Ile [osób] potrzeba, aby wkręcić żarówkę?”. W przypadku żarówek LED odpowiedź jest jedna. I w zależności od tego, jak długo mieszkasz w tym samym domu, być może będziesz musiał to zrobić tylko raz.

W zależności od sposobu użytkowania, żarówki LED mogą działać nawet przez 20 lat. W porónwaniu ze świetlówkami, które mogą wytrzymać do 5 lat, i żarówkami, które zazwyczaj wytrzymują tylko kilka lat w przeciętnym gospodarstwie domowym, jest to doskonały wynik.

Dzięki konieczności zakupu mniejszej liczby żarówek i mniejszemu zużyciu energii, oświetlenie LED pozwala zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Są one również lepsze dla planety, ponieważ gospodarstwo domowe będzie produkować mniej odpadów w postaci przepalonych żarówek, które trzeba wyrzucić do śmieci.

Kolejną zaletą świateł LED jest wydajność samego oświetlenia. Zamiast rozprowadzać światło we wszystkich kierunkach, jak inne żarówki, diody LED świecą w określonym kierunku. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu diod LED można oświetlić pomieszczenia w domu za pomocą mniejszej liczby żarówek. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale potrzeba mniejszej liczby żarówek zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję.

Autor: redakcja