Latarka turystyczna to element wyposażenia, bez którego trudno wyobrazić sobie wyjazd w góry lub na biwak. Odpowiednie oświetlenie jest bowiem nie tylko gwarancją bezpieczeństwa, ale też wygody. Jaką latarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu idealnego produktu?
Latarka niejeden ma kształt
Większość osób utożsamia latarkę turystyczną z okrągłym, podłużnym przedmiotem, który służy do trzymania w dłoni. W rzeczywistości na rynku dostępnych jest tysiące produktów, które różnią się nie tylko mocą i specyfikacją, ale też formą. Turystyczne latarki czołowe sprawdzą się idealnie w przypadku wyjazdów pod namiot, gdzie możliwość swobodnego operowania rękami jest szczególnie ważna po zmroku. Takie rozwiązanie będzie też wygodniejsze ze względu na niewielkie rozmiary produktów tego typu, dlatego „czołówki” stają się szczególnie użyteczne podczas pokonywania nocnych tras górskich. Ciekawą alternatywą są również lampy turystyczne, które dzięki możliwości podwieszenia na drzewie lub w namiocie zapewniają większy zasięg światła. Z kolei miłośnicy klasycznych rozwiązań z pewnością będą zadowoleni z tradycyjnych latarek, do których zalet zalicza się:
- stosunkowo niewielkie rozmiary
- mocny strumień światła
- możliwość precyzyjnego ukierunkowania wiązki
Wybór konkretnego produktu powinien być przede wszystkim uzależniony od formy wykorzystania latarki – każdy w wymienionych rodzajów oświetleń turystycznych sprawdza się bowiem najlepiej w konkretnych warunkach.
Specyfikacja latarek turystycznych
Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju ekwipunku turystycznego, kluczowe znaczenie we właściwym funkcjonowaniu latarek turystycznych odgrywa specyfikacja danego produktu. Podstawowym parametrem w przypadku oświetlenia jest deklarowana wartość lumenów. Każda latarka generuje strumień światła o określonej mocy, natomiast za produkty wysokiej jakości uznaje się się te o wartościach powyżej 400 lumenów. Istotne znaczenie w kwestii praktyczności produktu ma możliwość zmiany trybu świecenia, dzięki której możliwe będzie na przykład wykorzystanie źródła światła w postaci bardziej rozproszonej.
Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na wagę latarki. Lekkie produkty tylko z pozoru wydają się bardziej podatne na uszkodzenia, natomiast dzięki zmniejszeniu obciążenia noszonego na plecach nawet o zaledwie jeden kilogram, wielokilometrowa wędrówka staje znacznie przyjemniejsza. Ostatnim parametrem, na który zaleca się zwrócić uwagę podczas wyboru latarki turystycznej jest wodoodporność produktu i sposób jego zasilania. Szczelność urządzenia uchroni je przed zalaniem nawet podczas najbardziej intensywnych opadów, natomiast w zależności od czasu trwania, charakteru podróży i dostępności źródeł energii należy wybrać pomiędzy latarką z wbudowanym akumulatorem lub zasilaniem w postaci wymiennych baterii alkaicznych.